A Gyökérkezelés a Gondolatkertészet bemondásvizsgálója. Szlogenek, refrének és bekiabálások a józan ész mérlegén.
Van egy show az egyik kereskedelmi tévében, amelyben jónevű üzletember mellé keresnek asszisztenst. A férfi sikeres, tempós életét él, és asszisztens legyen a talpán, aki megfelel a feladatra: olyat embert keres, akit egy izzasztó nap után sem ver ki az ásványvíz. A híres üzletember melletti asszisztencia a show szerint egyfajta álommeló, amelyért szívesen megküzdenek egymással a különböző jelöltek.
Ebben a folyamatban hangzott el az egyik jelölt értékelése kapcsán az üzletember szájából, hogy
aki 39 évesen nem csinálta meg magát, az már nem is fogja.
Az üzletember nem színész, de szerepben van és főnököt játszik. Nem tudni, mennyire önmaga, mindenesetre a műsor, amelyben ő a főszereplő, sikeres. Rengetegen nézik főműsoridőben és ez a rengeteg néző azt hallja, hogy a főni ilyeneket mond, hogy aki 39 évesen nem csinálta meg magát, az már nem is fogja.
Ha közelebb megyünk e mondathoz, látjuk, hogy ez valójában két gondolat! Az egyik állítás az, hogy aki negyven felé nem tudja, mit akar, az még nincs a helyén. Ez igaz lehet. A másik állítás szerint pedig aki negyven felé még nem tudja, mit akar, az nem is fogja megtudni. Ugye érezzük, hogy ez a második állítás ugyan lehetséges, de egyáltalán nem bizonyos?
Mi ez a 39 év? Mondjuk az emberélet útjának fele?
Barátaim a Gondolatkertészetben: Átlagélet-kórban szenvedünk.
Az átlagélet-kór a siker hamiskás mosolyával terjed, amikor egy jóképű plakátfiú vagy plakátleány ránk néz a csillogó képernyőből és azt üzeni, hogy az élet az övé. Mi pedig elhisszük és félünk, hogy kimaradunk belőle. Az életünk kétségbeejtően átlagos, gondoljuk. A siker, pénz flitteres jövőképe azonban egyrészt benyújtja a számlát, másrészt jobb ügyelnünk arra, hogy a sikert miben mérjük. Mert, őszintén szólva, egy ismert üzletember mellett asszisztensnek lenni bizonyára jó dolog, amikor azon fáradozunk, hogy az éjt nappallá tegyük, és hogy munkánk gyümölcsét más szüretelje le. Megfontolás kérdése. De hasznosabbnak tűnik egy olyan álommeló, amelyben egyszerre találjuk meg a kihívást, az örömöt, van sikerélményünk és tudjuk, hogy a magunk kisebb vagy nagyobb módján hozzátettünk a világhoz. Mert semmit sem hoztunk ebben a világba, és nem is viszünk ki belőle semmit, az egyetlen érték, amiről nyithatunk valahol egy meta folyószámlát, az az, hogy mennyivel tudtuk támogatni mások életét. Ahogy máskor meg mások a miénket.
Van-e másoknak haszna abból, amit teszek? Csak mert, nos, ez a valódi álommeló.
És mindenki megkaphatja, bármikor, bármilyen életkorban. Annyit kell tenni, hogy egy pillanatra megállunk, körbe nézünk magunk körül és ráfordulunk arra az útra, ami tényleg a sajátunk.
Az iránymutatás egyszerű, az első lépés nehéz, de nem lehetetlen.
Csak tudnunk kell olykor a munkánkat is újragondolni.
KORÁBBI GYÖKÉRKEZELÉSEK:
Április 14-dikén született Esterházy Péter - az ő mondását is megnéztük közelebbről:
Vajon hasznos dolog még egy bőrt lehúzni a labdásról?