A nyilvánosság előtti személyes igazságtétel erőltetéséből sosem születik igazság. Ha már így nagyhétre csütörtököt mondott a látszatvalóság, érdemes megállni és a nagypéntek tanítását megérteni: az az Egyetlen, akinek tényleg semmi bűne nem volt, ott állt a bírák és a tömeg előtt és – nem mondott védőbeszédet önmagáért. Önként vállalt védtelenségben állt, noha korántsem volt védhetetlen. Ránk nézett ott, akkor és mindenkor, és saját példáján mutatta be, hogy az igazság pillanata előtt a gonosz működésbe bele fogunk halni. Nekünk az itt és mostban, személyes szégyeneink tudatában kell így egymásra és gyermekeinkre nézni, azzal a bizonyos, tőle tanult jövőre való tekintettel. Az az ő nézése. A járása pedig az a szelíd szeretet, amelyen végül minden szív összetörik. Elébe mehetünk.
Az elmúlt két hónapban a hazugságnak meg lett a böjtje: Isten, család hazavágva. Meg lehet állni, ez ügyben már nincs mit veszíteni. De jó hír: a felelős hatalom évezredek óta nézi ezt az alávalóságshow-t, amit a színe előtt művelünk, és még mindig nem fordította el végleg a fejét. Mert a felelős hatalom sosem szeretetlen. Újra és újra felkínálja a hazugságok és vádaskodások ördögi világából való kilépést: olykor szép szóval, olykor határozott figyelmeztetéssel, olykor azzal, hogy engedi, hogy az megteremje gyümölcsét és felismerjük benne a tévutat. Az elvetés helyett arassunk győzelmet: használjuk fel a mindennek alját a közös felemelkedésre!
Nincs nagyobb gyűlölet annál, mint amikor testvér öl testvért (Káin), vagy egy házastárs elidegenedik a másiktól (Dávid – Míkál). Ugyanakkor nincs nagyobb szeretet annál, mint amikor valaki önmaga életét adja barátaiért. Aki akkor sem tesz le erről az önfeláldozó szándékáról, amikor azok kínozzák és azok vádolják hamisan, akikért épp meghalni készül. Pont ezzel mutatja be számunkra azt is, hogy a „szeresd ellenségeidet” nem szép szó, hanem kemény életgyakorlat. A Szentírás szerint Isten szavának hatalmával hordozza a mindenséget, így érdemes lenne ehhez igazodni: a legmagasabb szinten kimondott igazság igazgassa ügyeinket. A politika örök törvénye, hogy túlélésre játszik és manapság már egy formális szabadság délibábját hajtja.
Jézus, akit a messiásváró tömeg és a hatalmaskodó politika feszített meg, nem a túlélést célozta, hanem az (örök) életet magát. Ebből más szabadság következik. Belső. Elvehetetlen. E szabadság hiányának egyik legfőbb jele a másik vádlása és az iránta való gyűlölet. Ezeket fedezzük fel magunkban is, mert egyikünk sem mentes tőlük. A kérdés az, mit kezdünk e felismeréssel. Szabad utat adunk az indulatunknak és vele a rombolásnak, vagy szembenézünk saját késztetéseinkkel és az élet játékszabályai szerint erősítünk. Ami önfeláldozással jár, kétségtelen. Sok mindent és sok mindenkit le akarunk váltani magunk körül, kormányt és ellenzéket, férjet és feleséget, főnököt és üzlettársat. Az ő leváltásuk kérdését azonban csak akkor vegyük elő, ha a saját megváltásunk ügyét már megnyugtatóan rendezettnek tudjuk. Ekkor ugyanis az igazságérzetünkhöz szeretet társul, ami nem hagy sem másoktól félni, sem másokat ölni.
Érdemes összetörnünk pénteken, hogy feltámadjunk vasárnap.
Ne légy nyuszi! Ha ezt a nemzet bármilyen kétharmada személyesen megteszi (mi, tehát, önmagunk), a haza fényre derül.
Mert ne legyen kétségetek: végül úgyis Fény derül mindenre!
További jó hír, hogy mától a Gondolatkertészet blog részeként itt a Substack- ültetvényünkön belül elindul az IGAZÁBÓL SZERELEM? önálló témapark is! Az Igazából szerelem? Tari Annamária pszichoterapeutával közös „szerelemgyerekünk”, amelyet öt évaddal korábban kezdtünk el még 2021 februárjában. A podcast-sorozat első évadainak introja röviden elmeséli, milyen szél fújt össze bennünket:
A sorozatban kedvenc romantikus és/vagy szerelmesfilmjeink újranézése után átbeszéljük, hogyan látjuk. Van egy szempontunk: arról is beszélünk, hogy amit látunk - és többségében nagy hatással volt ránk -, hogyan formálja a kapcsolatokról való nézeteinket. A miénket és persze mindannyiunkét, akik szeretjük a műfajt és annak maradandó darabjait. Az első olyan film, amit e sorozat keretében megbeszéltünk, az Annie Hall volt. Azóta megnéztünk és megbeszéltünk több, mint 50 filmet. Ez az első 50 epizód a Gondolatkertészet podcast-csatornáin elérhető marad (Spotify, Apple podcast és SoundCloud), de az 51. résztől itt, a blogon lehet majd elérni az epizódokat. Kezdetben itt is, aztán lesz, amit tényleg csak itt. Az első két már ide, a Substack-re is feltöltött film a Tintahal és a bálna, illetve a legújabb alkotás a Fantomszál.
Miért költözik a sorozat ide? Az Igazából szerelem? ügyében annyi helyről kapunk szeretetet és visszajelzést, hogy most már nem tudjuk tovább tagadni, elkezdett kamaszodni és lettek igényei. Ezek méltó kielégítésére a szülői segítség mellett a rokoni és rokonszenvező támogatásokat is szeretném becsatornázhatóvá tenni, amit itt, a Substack-n cizelláltan és operatívan is meg tudunk oldani. Ez más szóval azt jelenti, hogy a sorozatot külön is tartalom-fejlesztjük, aminek első gyümölcsei reményeink szerint már hamarosan láthatóak lesznek! Az új ötleteink megvalósítását pedig szintén segíti a Substack felülete – és készüljetek, mert nagy szükség lesz rátok!
Az Igazából szerelem? alkotói szeretnének köszönetet mondani mindenkinek, akik részt vettek vagy részt veszenek a sorozat létrehozásában! Az első félszáz beszélgetés, filmcím szerint, időrendi sorrendben a kezdetektől napjainkig:
Annie Hall, Elfújta a szél, Pretty Woman, Római vakáció, Igazából szerelem, Harry és Sally, Házassági történet, A szerelem hálójában, A szív hídjai, Bridget Jones naplója, Krumplirózsa, Minden végzet nehéz, Lopott szépség, Bor Mámor Provance, Dirty Dancing, Tisztességtelen ajánlat, Francia csók, Mielőtt felkel a nap, Aludj csak én álmodom, Ilyenek voltunk, Kramer kontra Kramer, Mielőtt lemegy a nap, Jelenetek egy házasságból, Távol Afrikától, Tudhattad volna, Hölgyválasz, Hidegháború, A feleségem története, Mielőtt éjfélt üt az óra, Lesz ez még így se, Sztárom a párom, Egy férfi egy nő, Tengerparti történet (Hometown Cha Cha Cha), Az angol beteg, 500 nap nyár, Beugró a paradicsomba, Bíbor szívek, A világ legrosszabb embere, Minden jót Leo Grande!, Tükröm tükröm, Barátság extrákkal, Barbie, Pop csajok satöbbi, Oltári nő, Egy házasság helyzete, Az élet csodaszép, 10 dolog amit utálok benned, Idétlen időkig, Semmelweis, Meztelen Juliet – nagy élmény volt!
De a java csak most jön.
A Gondolatkertészet blog, podcast és rádióműsor. Ez utóbbit a Klasszik rádió 92.1-n találjátok szerdánként 19h-kor és szombatonként 15h-tól. Itt, a blogon írok és beszélgetek. E beszélgetések, amelyek általában a kultúra valamely területének jobb megértését szolgálják az adott terület kiválóságaival, mostantól szintén itt kapnak helyet. Az elemzőbb jelenségvizsgálatok elengedhetetlenek mindannyiunk számára, akik érteni és lehetőségeink szerint alakítani szeretnénk, ami velünk és körülöttünk történik. Ez a legtöbbször fejben dől el, annak terepe pedig maga a kultúra. Ezek a tartalmak a Gondolatkertészet-podcastok. Heti egy beszélgetés biztosan felkerül, olykor kettő, az Igazából szerelem? epizódjain felül. Elsőként a Böjti beszélgetés-sorozat záróalkalma, a Visky András író, drámaíró és színházteoretikussal készült Isteni színjáték epizód két része kerül fel (Húsvét hétfőn), mert ebben a beszélgetésben nagyon sok, a kultúra egészére vonatkozó, rendkívül hasznos, láttató és eszméltető gondolat hangzik el. Remélem, ez is jó hír…
Ami pedig az eredeti nagycsütörtök éjjeli – péntek hajnali eseményeket illeti, az egyik főszereplőt helyezi részben új megvilágításba Dr. Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, aki Júdás – az elveszett tanítvány című monumentális munkájában vizsgálta meg alaposan és gondolta újra (vagy inkább: árnyalta jelentősen) Júdás szerepét. A beszélgetés szintén a Böjti beszélgetések-sorozatban jelent meg és a streaming-felületeken érhető el: