Az uborkaszezon az a nyári időszak, amikor vagyunk annyira dinnyék, hogy úgy hisszük, alacsonyabb hőfokon ég a médiatarló. A megmondóemberek pihennek és erőt gyűjtenek az őszi szüretre, az olimpia pedig a sportszerűség jegyében telik és mindenkiben ott lángol az ötkarika. Ám úgy tűnik, valójában nincs ugaron hagyott közélet. Termékeny nyarunk van, sokféle zöldséggel találkozunk az egymást pukkasztó médiabuborékokban.
A saját buborékomban például nincs benne a női ökölvívás. Ököllel ütni nem cicaharc, még ha vívásnak becézzük is és kesztyűs kézzel bánunk egymással. Nem tudom értelmezni, ha nők sportot űznek egymás kiütéséből, amely eredetileg szimbolikusan és konkrétan is a fejet (szépség) és a gyomrot (méh) célozza. Természetesen a nőknek is joguk van ütni egymást bajnoki címekért. De kulturálisan sokkal erősebben vésődött be Old Shatterhand (Ököl, mely pozdorjává zúz!), aki egy életre lefektette bennem az ököljog sport- és célszerű használatának kódexét. Azt az egy hiányzó paragrafust, a megcsalásért járó baráti törlesztés életszerű mozzanatát pedig Tony Scott Az utolsó cserkész című filmjéből tanultam meg, amelyben ütés előtt Joe Hallenbeck (aka Bruce Willis) felteszi a kérdést, hogy:
“Fejre vagy gyomorra?”.
Ezt a sportot, ahogy a sportszerűséget is, kábé innen értelmezem. Az ökölvívás női szakirányán belül Párizsban kiütköző probléma, hogy a játékos végül fiú-e vagy lány, számomra csak az alaphelyzet abszurditásának megjelenése. Szurkolok persze azért, hogy a helyzet ne okozzon senkiben maradandó belső sérüléseket…
Ugyanakkor benne vannak a buborékomban a jóféle romantikus komédiák, amelyek oly sokat és jól tudnak mesélni párkapcsolataink természetéről; arról, hogyan lesznek akár a másik kíméletlen sorozásából az egymáshoz kapcsolódás tanulságos, jó példái. Ilyen történetekről szoktunk beszélgetni Tari Annamária pszichoterapeutával az Igazából szerelem? podcast-sorozatunkban. Ezért ahelyett, hogy feltűrt ingujjban könyékig matatnánk mások kromoszómái között, férfi és nő dolgában a romantikus filmekhez fordulunk. Kivált, mert úgy tűnik: a csavar (megint) fordul egyet…
A GONDOLATKERTÉSZET-ben már elindultak az őszi vetés munkálatai, lesznek új termények és hajtások. Hamarosan bővebben is szólok róluk, ám úgy érzem, most valami bölcsen könnyed több gyümölcsöt terem, mint a nagyívű gondolatkísérletek, ezért szeretnék ide idézni egy olyan romantikus komédiát, amely a műfaj utóbbi évtizedben tapasztalható erodálódása után végre újra élő klasszikus filmsztárokkal a klasszikus romkomok legjobb hagyományát idézi meg - miközben árasztja magából a nyarat. Ja: a klasszikus filmsztárok nem tinik, tehát a szerelmi történet mögött valós élettapasztalat áll és nem tizenévesekkel játszatják el a párkapcsolati háború és békét, ami a lelki pedofília minősített esete.
A podcast epizód még a Gondolatkertészet substackosodása előttről való, az Igazából szerelem? sorozatunk ötödik évadának elejéről (a hatodik évad második fele óta minden epizód itt elérhető). Kirángat a mindennapi ringekből, kiváló randifilm kezdőknek vagy halódóknak, és utolérhető a kertmozikban vagy - most épp - a Netflixen. Erősen meg- vagy újranézése mellett érvelünk. Van mivel, van miért.
BEUGRÓ A PARADICSOMBA
Lili, a végzős ügyvéd a szépreményű karrier helyett egy távoli, keleti utazást választ, ahol férjet talál, akihez rögvest hozzá is menne. Ez a balgának tűnő döntés összjátékra kényszeríti a két őst, akik a szétvált szülők gyermekének szeretnék elmagyarázni, milyen a jó házasság. Ám a lakodalmi családi újratalálkozás váratlan fejleményeket hoz…
Szülői figyelmeztetés: ne legyetek gyerekesek!
A szülők szerepeiben George Clooney és Julia Roberts ad bele apait-anyait, amivel - és a remek forgatókönyvvel - mi, nézők járunk nagyon jól. Ám ez csak a felszínen egy könnyed, szerelmes komédia; valójában nagyon korszerű szempontokat vizsgál és olykor trend-ellenesenek tűnő válaszokat ad a párkapcsolat és úgy általában maga az élet tekintetében. Vicces, bájos, sármos és közben úgy vezet, hogy észre sem vesszük.
Valóban fordulópont érzékelhető a romanikus komédiák világában, amelynek ez a történet az egyik minta-példája lenne?
A Beugró a Paradicsomba tehát klasszikus hollywoodi génekkel született, tisztában van a korszellemel - és nem adja meg magát neki. Olyan kérdésekre ad tanulságos válaszokat, mint például
miért változik meg a kivívott jogokhoz való viszonya egy tehetséges nőnek?
mi a jó házasság három feltétele?
mi jellemzi az y és z generációkat, ha párválasztásra adják a fejüket?
miért ne spóroljunk a jó dolgokkal?
És végre egy olyan romantikus komédia, amely nem csók-snittel zárul, mégis beég a jelenet és magunkkal visszük a jól felépített záróképet.
Igazából szerelem? - avagy a szerelmesfilmek és az életünk podcast-sorozat, Tari Annamária pszichoterapeuta és Horváth Gergely beszélgetései. Film: Beugró a paradicsomba / Ticket To Paradise, 2022
Főszereplők: George Clooney, Julia Roberts, Kaitlyn Dever, Billie Lourd, Lucas Bravo
Rendező: Ol Parker
Forgatókönyv: Daniel Pipski
Share this post