Karácsony este a hídról a folyóba ugrani kész lélek váratlan mentőövet kap.
Mennyből az angyalt.
És persze elsőre nem ismeri fel. Ahogy sokszor mi sem ismerjük fel, hogy a megmentésünkre mi mindent és ki mindenkit kaptunk segítségül.
Ha máshogy nézünk az életünkre, akkor könnyen lehet, hogy a leértékelése helyett a felértékelődése történik meg.
Mire tartod magad?
Karácsonyi történet: Az életünk újragondolása.
Kedves Kertészkedők! Köszönettel és hálával jelzem, hogy a Gondolatkertészet havi látogatottsága a hétvégén átlépte a 15.000-t! Ez a folyamatos utolsó harminc napra vonatkozó mérőszám, ennyi a hírLevelek havi olvasottsága-hallgatottsága. A személyes feliratkozások száma már 600 fölött jár, a LÉGY MAGVETŐ! továbbküldő szolgálat (megosztások) pedig - szintén jóvoltotokból - mindebben szép számmal benne van! Nagy öröm ez, köszönet érte!
Januárban a hírLevelezés ügyében több mindenről is megkérdezlek benneteket, kivált, hogy a 2025-ös évre nézve új terveket is érlelek, és szeretném felmérni, mi az, amit ezekből a Gondolatkertészet valósíthat meg.
Köszönöm továbbá azoknak, akik az előfizetési lehetőség csendes megnyitásával már támogatnak havi vagy éves előzfizetés formájában! Erről is lesz majd szó az év elején, de annyit azért már most jelzek, hogy szeretnék örömteli és hasznos meglepetésekkel szolgálni azoknak, akik már a legelső körben támogatnak!
Az is csoda, ahogy ebből a történetből film lett, világraszóló.
Mert amikor 1939-ben Philip Van Doren Stern elkezdte írni “A legnagyobb ajándék” című novelkáját, pusztán Dickens “Karácsonyi ének” című története fogant meg benne, és azt az inspirációt gondolta tovább. 1943-ra fejezte be 4000 szavas kis történetét, amit azonban a kiadók elutasítottak.
A szerző, aki egyébként az amerikai polgárháború jeles történésze volt, de foglalkozott Edgar Allan Poe-val és az amerikai autógyártás históriájával is, nem adta fel. A visszautasítások dacára úgy vélte, karácsonyi történetként megállja a helyét, ezért 200 példányban kis kiadványt szerkesztett belőle, kinyomtatta és kiküldte ünnepi üdvözletként. Többek között lánya barátai és tanárai is kaptak belőle.
A történet közben kézről-kézre járt (MAGVETŐK!) és a történet olyan támogatókra lelt, akiknek lehetőségük volt meg is jelentetni azt: így egy év múlva karácsonykor megjelent egy magazinban, majd más cím alatt egy másikban is!
A magazinos megjelenés felkeltette a hollywoodi producerek figyelmét. Mielőtt végül Frank Capra rendezésében és James Stewart főszereplésével elkezdték forgatni, “A legszebb ajándék” majdnem Cary Grant karrierjének ajándéka lett. Grant végül egy másik fantasztikus-romantikus történetet választott (“A püspök felesége”, 1947), ami jól is sikerült.
De mert minden mindennel összefügg: A püspök felesége remakje 1996-ben készült el, ebben Whitney Houston mellett Denzel Washington alakította az egyik főszerepet. Magyar címe: Kinek a papné. A remake a vezető szerepekben szándékosan afro-amerikai szereposztással készült és miután Whitney a papné, aki a templom gospel-kórusát vezeti, már jól is jártunk. Ja, nem Denzel a pap! Viszont: Denzel Washington közel harminc évvel később, épp a napokban merítkezett be (keresztelkedett meg), egyúttal lelkészi szolgálatra is foghatóvá vált. Most, egy héttel 70. születésnapja előtt (december 28-án lesz kereken hetven)!
(És tényleg csak a nem-véletlenek kedvéért: a Kinek a papné?-t Penny Marshall rendezte. A hölgy korábban Rob Reiner felesége volt. Reiner és az ő válásának következményéből született a Harry és Sally című film, amit Reiner rendezett. Annamáriával épp az előző körben beszéltünk róla.)
Hát nem csodálatos összefüggéseket rejt az élet? Kivált, ha még azt is tudjuk, hogy bemutatása idején a James Stewart-mozi nem volt túl sikeres. Olyannyira nem, hogy a joga az 1970-es évek elején járt le, onnan pedig sokkal szabadabban lehetett vetíteni, és e karácsonyra időzített tévés vetítések segítségével aztán már nem lehetett kétséges: későn befutó remekművel van dolgunk.
Frank Capra maga is csodás történetet futott be karrierje során. Egy szicíliai gazda hetedik srácaként látta meg a napvilágot, majd hatéves korában szüleivel az Államokba emigrált, ahol vegyészmérnökként végzett. Így lett az 1930-as és 40-es évek hollywoodi filmgyártásának egyik legnagyobb hatású alkotója. Az Ez történt egy éjszaka, a Váratlan örökség, az Így élni jó vagy a Becsületből elégtelen máig nézhető és nézendő klasszikusok. Capra ahhoz értett nagyon, hogy az élet érdességét megőrizve (amerikai) álomszerű, de mégis hihető és inspiráló történeteket varázsoljon a szélesvászonra.
Az élet csodaszép formailag és üzeneteiben is gazdag, árnyalt és komplex alkotás.
Örökzöld, nem véletlenül.
A beszélgetést azért is töltöttük újra itt a Gondolatkertészetben - bár nem az első, hanem az Igazából szerelem? egy későbbi évadában szerepelt -, mert a film azon alkotások egyike, amely megfelel az ünnep szellemének és érzelmi telítettségének. Tökéletesen megjelenít valamit abból a csodából, amire eredetileg is odafordulunk ezekben a napokban…
A beszélgetésből kiderül:
mennyire lehet a film tanulságát működtetni a 21. században
ha végignézhetjük életünk filmjét, amelyben meg sem születünk
hogyan kapcsolódik a filmhez Byung-Chul Han filozófus felismerése
miért életszerű George Bailey elsőre idealistának tűnő karaktere
hol a határ az álomodozás és egy szimpatikus életstratégia között
meseszerűségében is miért okos a film kapitalizmus-kritikája
a jót akarásnak miért nem nyögés a vége
melyik jelenet emlékeztethet Jézus pusztabeli megkísértésére
Mary, a feleség karakterének korszerűségi szempontjai
a Mary-k és a Violet-ek viszonya
álmok valóraváltása helyett mégis értékteremtő élet
ki az igazi társ
egyetlen ember lehetséges hatása a teljes környezetére
mit érdemes szem előtt tartani az altruizmusnál
suttogások és viszonyok
a vágyfantáziákból szőtt hologrammok veszélye
George Bailey a rendelőben
IGAZÁBÓL SZERELEM? - avagy a szerelmesfilmek és az életünk
Tari Annamária pszichoterapeuta és Horváth Gergely podcast-sorozata.
ÚJRATÖLTÉS: 6. évad. 8. epizód.
Az Újratöltés epizódjai hétfő délutántól érhetőek el a www.gondolatkerteszet.hu (vagy gondolatkerteszet.substack.com) oldalon.
Az Igazából szerelem? sorozat minden eddigi feltöltött beszélgetését itt találod:
AZ ÉLET CSODASZÉP (It’s a Wonderful Life, 1946)
Szereplők: James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymoore
Rendezte: Frank Capra
Az epizód 2023 telén készült.
A podcastot készítette: Horváth Gergely, Lukács Lívia, Pacsay Attila, Puss Gergő.
Ha a teljes első évadot szeretnéd meg/újrahallgatni és a GONDOLATKERTÉSZET minden más tartalmát is megkapni, iratkozz fel a hírLevélre:
KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:
“Isten szeretetének újragondolása.”
“Miért győzheti le a kedvesség a nárcisztikus vonzerőt?”
“Fel akarták térképezni, milyen egy elvált férfi élete. New York, ezerkilencszáznyolcvanas évek.”
Share this post