Kedves Gondolatkertészkedők,
az Igazából szerelem? azt a célt szolgálja - mint ahogy egyébként a Kertészet minden hajtása -, hogy újragondoljuk életünk egy fontos és meghatározó részét. E sorozat esetében a párkapcsolatot.
Az itt tárgyalt film új dimenzióba emeli ennek fontosságát.
Mi van, ha már nem ember a “társunk”?
Az idézőjel is egyre kevésbé jelenik majd meg, ahogy az időben előre haladunk.
Ahogy Annamária mondja:
“A jövő nagy üzlete a magány.”
Az emberek rászoknak a mesterséges intelligencia nyújtotta kényelmes párkapcsolati-használatra annak minden hús-vér dimenziója (és így problémái) nélkül.
Kérdés, hogy mihez lehet kezdeni egy virtuális baráttal vagy barátnővel?
Mert ebben a filmben épp ez történik.

A hetedik évad első filmje az A klasszikus hollywoodi mozi volt, amely katapultálta Humphrey Bogart-t és Ingrid Bergmant az álomgyári csillagok közé, még a Starlink fényeinél is magasabbra. A Casablanca-beszélgetést tartalmazó hírLevélben azt kérdeztem, hogy melyik férfitípus vonzóbb számotokra a filmből: Rick Blaine vagy Victor László karaktere?
Így válaszoltatok:
Rick nyert. Még.
De gondoljunk csak bele: minden egyedülálló nő azt a típust rendeli meg a mesterséges intelligenciától, amelyikkel járni akar. Megszületik szoftveresen és máris visszük magunkkal mobilon. Persze ez nem veszélytelen, mert minden típust le lehet modellezni és abban sajnos durva “használati célok” is lehetnek, amint erre Annamária példát is hoz a beszélgetésben.
Lehet, hogy a következő nagy férfi/női ideál egy tökéletesre csiszolt AI avatár lesz? Nem lehet, hanem biztos, mert már van ilyen. Mindahhoz, amit Spike Jonze író-rendező alig több, mint egy évtizeddel korábban még gondolatkísérletként elénk tár, már más a viszonyunk. Itt van. És már nem játék.
Annamária a kutatások egyik felismerését így összegzi:
Ha egy program dícsér, kialakulhat a kötődés. És akkor olyan, mintha.
Miközben:
“Az egész film a személyesség deficitjéről szól.”
Van tehát mit újragondolnunk.
Elsősorban a visszahúzódó, introvertált emberek veszélyeztetettek, mert az online tér magányt-oldó megoldásainak jóval kitetettebbek.
A beszélgetésben többek között elhangzik:
“Ez egy ijesztő világ, mert a mesterséges intelligencia nem maradt meg azon a szinten, amikor tudományosan vagy tudatosan használt eszközként segítené az emberiséget, hanem leengedődött az emberi kapcsolatokba és olyan, mintha az igazán nagy területe a manipuláció lenne. Egyszerűen: ha néhány fejlesztő képes arra, hogy több milliárd ember érzelmi állapotát befolyásolja, akkor az egy elég veszélyes állapot, mert az emberek ha kellőképpen boldogtalanok a saját valóságukban, akkor önkéntelenül is nyúlnak valamilyen meséhez és illúzióhoz. És ha az okostelefon ilyet szolgáltat, az elég veszélyes.”
A NŐ sikeres szimuláció, hihetően működik a stimuláció. Látjuk honnan indulunk, hol tartunk, a kifutásra azonban óhatatlanul több változat létezik.
És még nem a vég, hanem a kezdet.
Mi A NŐ-vel az egyik lehetséges kifutást néztük végig, de az a helyzet, hogy ezzel általában is feladtunk van:
A GONDOLATKERTÉSZET pop, kultúra, újragondolás. Ha máskor is jársz a Kertben, célszerű feliratkoznod a hírLevélre. Ha rendszeresen előfordulsz, kérlek fontold meg az előfizetést:
IGAZÁBÓL SZERELEM? avagy a szerelmesfilmek és az életünk
Tari Annamária pszichoterapeuta és Horváth Gergely beszélgetései
évad 3. epizód:
A NŐ (HER, 2013, 121 perc)
Szereplők: Joaquin Phoenix, Amy Adams, Scarlett Johansson (hang), Chris Pratt, Rooney Mara
Rendezte és a forgatókönyvet írta: Spike Jonze
Share this post