Emlékszünk erre a gondolatra?
Hallottátok, hogy megmondatott: „Szeresd felebarátodat, és gyűlöld ellenségedet.” Én pedig azt mondom nektek: Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket, hogy így mennyei Atyátoknak fiai legyetek, mert ő felhozza napját gonoszokra és jókra, és esőt ad igazaknak és hamisaknak.
Jézus mondja Máté evangéliumának 5. fejezetében.
Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket…
Ez a mondat lenne az európai kultúra legmarkánsabb pillére.
De mintha nem lenne helye a 21. század turbulens történései közepette.
Sőt, mintha épp az ellentéte történne velünk.
A Hegyi beszéd Máté evangéliumának mindössze három fejezete (5-6-7.), Jézus kilétének, tanításának és szolgálatának mégis olyan esszenciája, amely alapvetően formálta át Európát, majd a világot.
Ám az európai kultúra mintha egyértelműen feladná céljában és lélekben is e fenti gondolatot, és magát a beszédet.
Ha meg akarjuk érteni és meg akarjuk őrizni európai gyökereinket és vele az elmúlt kétezer év történéseit, első körben a Hegyi beszédben kell mélyre ásnunk.
Mert a beszéd nem évült el.
Érezzük háborgató elevenségét.
Ahhoz, hogy felfejtsük üzenetét, közel kell mennünk hozzá, amennyire csak lehet és úgy feltenni a kérdést: vajon miért lett a világot formáló kultúrateremtés legnagyobb hatású megnyilvánulása? Miért meghaladhatatlan erkölcsi-etikai alapvetése? És miért nem tudjuk átvinni a gyakorlatba mégsem?
Kérdések, amelyeket Kókai-Nagy Viktor teológussal, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem docensével, a komáromi Selye János Egyetem Ó- és Újszöveteségi Tudományok Tanszékéknek tanszékvezetőjével beszélünk át november 3-tól hétről-hétre itt a gondolatkertészet.hu-n, podcast-sorozat formájában.
A sorozatban sorról sorra vagy perikópáról perikópára haladunk, egy egységre egy epizódot szánunk, hogy szabadabb kifejtést és életszerű (el)kalandozást biztosítsunk mindannak, amit Jézus adott gondolata behív a közösbe.
Épp ezért a részek eltérő hosszúságúak lesznek, ugyanakkor a címükben a mondás/gondolat szerint lesznek kereshetőek, mire eljutunk a végére.
Szeretettel jelzem, hogy e sorozatot hívőként, de korántsem csak hívők számára készítettük.
Az új részek vasárnaponként reggel 6 órától lesznek elérhetőek.
Ha minden részt szeretnél megkapni, az e-mail címeddel tudsz feliratkozni a hírLevélre itt:
Ha mások számára hasznosnak látod, kérlek oszd meg velük e sorozat hírét, vagyis LÉGY MAGVETŐ! Ezt itt tudod megtenni:
A fotón a teológus látható, két perikópa között:
Dr. habil. Kókai-Nagy Viktor PhD. A Hegyi beszéd című munkája elérhető és letölthető az academia.edu-ról: ITT.
Share this post