A nárcisztikus működés erőteljes tanmeséje egy felbomló New York-i család történetén keresztül a Házassági történet író-rendezőjétől.
Az Igazából szerelem? sorozat történetében az egyik legnagyobb nézetkülönbség Noah Baumbach Házassági történet című filmjének megbeszélésekor alakult ki közöttünk. Nem véletlenül. A házasság felbomlásának elemi erejű tanulmányával Baumbach pontos olvasatát adta a férfi és női megélések mibenlétének és változásának. Fájó és önvizsgálatra késztető film, amelyben mégis fontos hangsúlyváltás figyelhető meg a nemek közötti viszony alakulásában. Baumbach tizennégy évvel korábban készítette el a Tintahal és a bálnát (mindkét film önéletrajzi tapasztalatokból is táplákozik), amiben még sokkal egyértelműbben egy nárcisztikus férfi áll a család széthullásának középpontjában. Érdekesség, de nem teljesen mellékes, hogy a világsikert befutó Barbie című filmet Baumbach élettársa-felesége, Greta Gerwig rendezte, a forgatókönyvet pedig közösen írták. Bár a film nem terápiás célból készült, arra is remekül alkalmas: egyszerre látlelet, diagnózis és ösztönzés a változtatásra.
FONTOS: Ha ismerős az életedből, amit a filmen látsz, kérj segítséget! Ha úgy érzed, a beszélgetés másoknak is segíthet, oszd meg velük e posztot:
IGAZÁBÓL SZERELEM? avagy a szerelmesfilmek és az életünk podcast-sorozat, Tari Annamária pszichoterapueta és Horváth Gergely beszélgetései.
FILM: A TINTAHAL ÉS A BÁLNA (The Squid and the Whale, 2005)
Írta-rendezte: Noah Baumbach
Szereplők: Jeff Daniels, Laura Linney, Jesse Eisenberg, Owen Kline.
Készítette a Gondolatkertészet Műhely: Horváth Gergely, Péczeli Dóri, Tábori Kálmán, Puss Gergő, Lukács Lívia, Pacsay Attila.
A podcastból részleteket visszahallhatsz a Klasszik rádió 92.1 Gondolatkertészet című műsorában is szerdánként 19h-tól.
A NÁRCISZTIKUS FÉRJ