GONDOLATKERTÉSZET
Igazából szerelem?
A SZERELEM HÁLÓJÁBAN
0:00
Current time: 0:00 / Total time: -34:46
-34:46

A SZERELEM HÁLÓJÁBAN

Igazából szerelem? podcast-sorozat feat. Tari Annamária ÚJRANÉZŐ S01EP08

Kedves Kertészkedő Olvasó,

és azt tudtad, hogy két évtizeddel a fiktív, bár valószerű történet után a Kis Sarki Könyvesbolt megmentette a Nagy Könyváruházat? Nem is egy boltot, hanem az egész hálózatot? És nem is egy hálózatot, hanem kettőt?

Ez már a valóság!

Amikor A szerelem hálójában című film megszületett a kilencvenes évek derekán, a szerelmi történetet az az aktuális piaci jelenség szervezte, amelyben a nagy, globális és központosított könyváruházláncok letartolták a piacot. A helyi Librik, Lírák és Alexandrák - csak egész más nagyságrendben.

Mindez a független könyvesboltok nagy részének felvásárlásával, megszüntetésével vagy kivéreztetésével járt. Elsirattuk a kis, személyes könyvesboltokat, ahogy szép lassan elköszöntünk a független lemezboltoktól is - amelyekből csupán szintén néhány, de annál fontosabb túlélő maradt. Egyelőre kirakatban.

Ahogy a filmben a Kis Sarki Könyvesbolt, úgy a valóságos boltok tulajdonosai is felemelték szavukat és próbáltak hangot adni tiltakozásuknak. Ezeknek akkor nagy visszhangja, de viszonylag kevés foganatja volt.

Egészen addig, míg színre nem lépett az Amazon & co.

Kathleen Kelly másodgerenciós sarki mesebolt-tulajdonos tiltakozást szervez az utca túloldalán megnyílt FOX könyváruház ellen, önmaga mellett (jelenet a filmből)

Az interneten és akár további árkedvezménnyel megrendelhető könyvek alapjaiban kérdőjelezték meg a könyvesboltok jövőjét. Hasonló sors várt a FOX bolthálózatra, mint egy körrel korábban a Kis Sarki Könyvesboltra. És amíg a FOX (illetve az annak megfelelő valóságos) könyváruházak nem találták meg a megfelelő üzleti stratégiát, nagyon úgy nézett ki, hogy a könyvterjesztés is majdnem teljesen átköltözhet a digitális térbe.

De aztán megtalálták a megoldást.

Egy független könyvesboltos személyében.

James Daunt még a múlt évezred végén, a saját húszas éveiben kölcsönből nyitott egy könyvesboltot Londonban, rövidesen pedig felépített egy kis, nevét viselő hálózatot is. Gyorsan híre ment. Egyrészt imádták. Másrészt visszautasított két olyan marketingeszközt, amely a piacot mozgatta:

  • nem értékelt le könyveket

  • nem fogadott el polcpénzt a kiadóktól

és működött!

A történet kifutása röviden: előbb a Waterstones-t vette át (2011), majd a Barnes & Noble-t (2019). Mindkettőt megmentette és termőre fordította. Mindkét helyen a független boltosként kialakított szemlélet szerint járt el és megőrizte azokat az eszközöket, amelyekkel kicsiben sikert ért el.

Decentralizálta a hálózati döntéshozatalt is, olyannyira, hogy a helyi boltok munkatársai dönthetik el, milyen könyveket tesznek ki a polcra. Daunt tudja, mint csinál: a Waterstones-os ideje alatt készült kimutatás szerint a polcokra így kihelyezett könyvek 97%-t elvitte egy leendő olvasó…

A könyvpiac persze összetett folyamat. Az ugyanakkor tény, hogy Daunt ma már magasan kitüntett kulturális tényező, akinek volt bátorsága a józan eszére hallgatni, amikor pályája elején úgy döntött, hogy a könyvszeretetre építi az üzleti modelljét.

Szokta is hangoztatni, hogy ideálisan “intellektuálisan kielégítő”, “szellemileg tápláló” könyveket sorakoztat fel.

Újra: a két giga könyváruház-láncot egy piacon sokat tapasztalt független könyves virágoztatta fel úgy, hogy nem értékel le könyveket és nem fogad el kiadóktól polcpénzt.

A könyvesbolt Daunt alatt újra értő szempontok alapján működő üzlet.

Erről is lehetne egy játékfilmet forgatni. Van benne tanulság és happy end.

Amit viszont Nora Ephron a negyedszázaddal korábbi helyzetet alapul véve romantikus komédiába öltöztetett, szintén nagyon hasznunkra van. Túl azon, hogy a számtalanszor újranézhető, kimunkáltan megrendezett romkomok tanári példája.

Hogy miért?


A Gondolatkertészet - pop, kultúra, újragondolás. Jelenleg két sorozat is fut rajta, ezért heti max. 3 hírLevél érkezik, ha feliratkozol rá. Az egyikben a romantikus filmek tanulságairól beszélünk, a másikban a Hegyi beszéd tanításairól, harmadrészt egy aktuális kérdést gondolunk át. A Kertben alapvetően határozott értékrenddel bírók vagyunk, ám különbözőségeinkben is nyitottak a/egy más(ik)ra. Ebből jöhet az újragondolás inspirációja. Arról, hogy idén mik a tervek, itt olvashatsz. Van facebook oldal, de a hírLevél a leggyümölcsözőbb kapcsolat - itt jön meg minden:

A Szerelem hálójában a tömeges internethasználat hajnalán készült, amikor egy inkognitóban folyatott netes párbeszédnek még nagyobb esélye volt szép véget érni. A mesében utazó független bolttulajdonosnő és az apai ágon pénztgyártó könyves “multi” egymásra találásának története múlt századi, ami a technológiát illeti, ám épp ezért van annyi tanulsága, ha egy lépéssel hátrébbról nézzük.

És nézzük.

A podcastban szóba kerül, hogy

  • valójában miről szól egy párkapcsolat

  • mi a fő szál a történetben

  • az örökségekkel való megküzdés tétje és súlya

  • a történet milyen értelemben lovagregény

  • mondatok, amik fordulatot hoznak

  • mitől olyan különleges a báj-faktor

  • mi jellemzi ma az írott és online kommunikációt

  • a gyorsulás megatrendjének visszahatása a párkapcsolatokra

  • a lassúság feszültsége és előnye

  • a versengés és a személyesség dilemmája

  • a város, mint harmadik főszereplő

  • a filmben mindenhez szeretettel közelítenek

  • A Frank Capra filmek példájának jelentősége

  • az életünk lehet meseszerű, de ahhoz tenni kell

A helyzetkép, amit érdemes újragondolnunk:

“Ami ebben a filmben lépésről lépésre történik meg - az intimitás terét imitálva ugyan, de - lassú fejlődésben, az a fajta hiperszemélyesség ma simán megtörténik az online világában néhány perc alatt, két-három levélváltás után.”

“A mai korosztály töredék-gondolatokkal és emotikonokkal kommunikál.”

“Valódi érzelmeket nyújtó kapcsolatok nélkül nagyon üres lesz a világ és az emberek élete. Hamar el lehet jutni oda, hogy az embert csak a robotpilóta viszi… És akkor a “legkönnyebben elérhető” lesz a szempont. Ettől az egyszerűsítéstől viszont nem lesz jobb semmi.”

Bekerül a Gondolatkertészet Füveskönyvébe:

“Viseld el az életben azokat a helyzeteket, amelyekben akár 180 fokot kell tudnod változtatnod.”

“A lassú ismerkedés segíti a másik mélyebb megismerését.”

KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

Ha már Frank Capra példája szóba került, róla is beszélgettünk:

Arról, hogy nem kaphatunk meg mindent, amire vágyunk - de az is formál:

Létezik-e barátság férfi és nő között? Ezt is Nora Ephron írta:

A megosztás jócselekedet. Küldd tovább mailben, vagy akár inkognitóban. LÉGY MAGVETŐ!

Share

IGAZÁBÓL SZERELEM? - avagy a szerelmesfilmek és az életünk

Tari Annamária pszichoterapeuta és Horváth Gergely podcast-sorozata.

ÚJRATÖLTÉS: 1. évad. 8. epizód.

Az Újratöltés epizódjai hétfő délutántól érhetőek el a www.gondolatkerteszet.hu (vagy gondolatkerteszet.substack.com) oldalon. Az évad ugyanitt a legújabb évaddal folytatódik majd!

Az Igazából szerelem? rovat minden eddigi feltöltött beszélgetését itt találod:

IGAZÁBÓL SZERELEM? podcastok

A SZERELEM HÁLÓJÁBAN (You’ve Got Mail, 1998)

Főszereplők: Tom Hanks, Meg Ryan, Parker Posey, Greg Kinnear, Steve Zahn

Írta: Nora Ephron, Delia Ephron (részben László Miklós “Illatszertár” című darabja felhasználásval)

Rendezte: Nora Ephron

Az epizód 2021 tavaszán készült.

A podcastot készítette: Horváth Gergely, Lukács Lívia, Nagy Ramóna, Pacsay Attila, Puss Gergő.

Ha szeretnél a Gondolatkertészettől újabb mailt kapni hasonló beszélgetésekről, iratkozz fel a hírLevélre:

Discussion about this episode