A magyar kultúra magva.
A magyar kultúra napja dobja fel a kérdést, legalábbis itt, a Gondolatkertészetben, ahol azt szoktam kérni, hogy LÉGY MAGVETŐ! és oszd meg valakivel a hírLevelet. Valakivel, akit érinthet és akinek talán segíthet.
A magyar kultúra magva viszont mindannyiunké. Szívből jön, jár szájról szájra, egy vírus sebességével terjed és eszi belénk magát.
Mert a magyar kultúra (egyik) magva jó eséllyel maga a dal.
Ezt üzeni a magyar kultúra napja véletlennek álcázott játéka: a nap, amelyen 1823-ban Kölcsey letisztázta a Himnusz kéziratát, százhúsz évvel később megszülte leghíresebb modern kori dalnokát, Cseh Tamást.
Az utóbbi évtizedekben már az ő Bereményi Gézával írt közös dalai is nemzedéki himnuszok lettek. A dal életérzés. És még valami, amit Gyöngyösi Levente zeneszerző fogalmazott meg olyan szépen a beszélgetésben.
Dalból is persze van sokféle, írott és íratlan szabályok szerinti. A dal, mint a magyar kultúra szerteindázó, mindenre felfutó és mindenkit mindennel beporzó szép műfaja. Az egyik legfontosabb kulturális processzorunk.
Az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület január 22-én egy kiáltvánnyal útjára indított egy kezdeményezést. Íme:
K I Á L T V Á N Y
MOST,
mikor globális szoftvergyártók egymilliárd ember számára szeretnék a dalszerzést a mesterséges intelligencia utasítására redukálni,
VAGY
a mesterséges intelligencia által írt könyvekre alapítanak bestseller kiadókat vezető világvállalatok; az emberiség történetében eddig
SOHA
nem látott mértékű kihívás előtt áll kultúránk meghatározó alapegysége: a dal.
A dal az anyanyelv zenei párja, az emberi szív kinyilatkoztatása.
A dal éltet és közösséget teremt. Vele élünk, általa élünk, és olykor belőle:
A dal érték.
Az előttünk álló időszak kihívásokkal teli: az életünk minden területén meg kell őriznünk emberi minőségünket.
Azért tehát, hogy őrizzük az emberiség és magyar közösségünk szívünkből származó és dalba foglalt valóságát, egész éven át tartó örömünnepet hirdetünk. Ez a
2025: A MAGYAR DALSZERZÉS ÉVE!*
Tesszük ezt
Kodály Zoltán és Bartók Béla népdalgyűjtésének 120.,
Huszka Jenő születésének 150.,
és az első magyar nyelvű beat dalokat megíró Szörényi-Bródy szerzőpáros működésének 60.
évfordulóján.
CSATLAKOZZ! ÖNKÉNT ÉS DALOLVA!
A Magyar Dalszerzés Éve mozgalom a magyar dalok szeretetén és a szerzőik iránti tiszteleten alapul.
A mozgalom e szeretet és tisztelet aktív, nyilvános kifejezése.
A mozgalom egyéni és közösségi önkéntességen, valamint szabad önkifejezési formán alapul. Ne várj másra, ha ez számodra is fontos ügy, most mutasd meg!
Lehetsz civil, magánszemély, közösség, állami intézmény, privátszféra, zenész, művész, alkotó – a dal mindenkié, mint ahogy minden támogató számít!
Csatlakozz önkéntesen és fejezd ki szabadon szeretetedet!
Mi mutatunk példát, adunk hozzá logót és ötleteket.
Itt találkozunk: www.dalszerzo.hu
2025: A MAGYAR DALSZERZÉS ÉVE
Ünnepeljük együtt jókedvvel, bőséggel!
*A 2025: A Magyar Dalszerzés Éve kezdeményezést az Artisjus Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület hívta életre szakmai barátaival közösen. A csatlakozás mindenki számára nyitott, szabad, önkéntes. Az MDÉ logo az ügy támogatásához bármilyen felhasználásra a www.dalszerzo.hu oldalról szabadon letölthető és felhasználható. A dalra vonatkozó gondolatokat Kodály Zoltántól vettük kölcsön, köszönjük.
Egyrészt van benne érintettségem, másrészt, és ez a fontosabb, a dal egész éven át tartó örömünnepe sok mindenre ad lehetőséget a Gondolatkertészet számára. Épp ezért a Gondolatkertészet csatlakozik a 2025: A Magyar Dalszerzés Éve mozgósításhoz, a kérés szerint önként és dalolva.
A Gondolatkertészet pop, kultúra, újragondolás: a pop az utóbbi időben a Kertben kicsit elhanyagolt volt, pedig része az új világrendnek. Mi pedig csatlakozunk.
E vállalás keretében egész évben fokozott figyelmet fordítok a dalra magára és a könnyű/klasszikus zenei vonatkozásokra, valamint a popra, mint a korszak lényegi meghatározó elemére. Sokat segít a kor értelmezésében.
A Gyöngyösi Leventével készült beszélgetés e tartalmak első fecskéje, a középpontban egy olyan alkotóval, aki a konkrét daloktól az Illés életmű szimfonikus feldolgozásán keresztül az operáig és abba szándékoltan rock elemeket beépítő megoldásokig már egy izgalmas új szemlélet képviselője.
Mini zenetörténet és plasztikus betekintés a dal- és zeneszerzés világába egy olyan szerző által, aki pontosan tudja, mit miért tesz, és aki pontosan el is magyarázza, miben és miért volt óriási jelentősége hatvan évvel ezelőtt a Szörényi-Bródy szerzőpáros tevékenységének.
A dal érték, áll a kiáltványban, és épp ez áll e beszélgetés középpontjában is. A folkot ölelő magyar beat, amelyből szimfónia születhet. Mégis, hogyan kapcsolódnak? Válasz a podcastben!
KAPCSOLÓDÓ TARTALOM
Az egy nagy különbség a költészet és a dal között, hogy egy versnek nem kell megszólalnia valakinek a hangján. Pláne nem annak a hangján, aki írja.- Beck Zoltán a dalról:
MINDEN DALNAK EGY TELJES VILÁGKÉPET KELL TARTALMAZNIA
Gyöngyösi Levente zeneszerző és Horváth Gergely beszélgetése.
Gyöngyösi Levente művei elérhetőek itt: www.gyongyosilevente.com
Készült a Gondolatkertészet Műhelyében: Horváth Gergely, Puss Gergő, Horváth Mátyás.
Share this post