GONDOLATKERTÉSZET
GONDOLATKERTÉSZET Podcast
AZ AI ÉS A BOLDOGSÁG
0:00
Current time: 0:00 / Total time: -59:21
-59:21

AZ AI ÉS A BOLDOGSÁG

A mesterséges intelligencia és az életünk - egy kerekasztal tanulságai

Ezt a képet egy mesterséges intelligenciára épülő képalkotó program segítségével hoztam létre. Azt gondoltam, hogy jól illusztrál majd egy olyan beszélgetést, amely épp annak a pro és kontráit veszi sorra, amit a mesterséges intelligencia - immár hétköznapi, felhasználói szintű - megjelenése hozott az életünkbe. A beszélgetésben esik szó arról, hogy Japánban már rendszerszinten társalkodó-robotok segítik az időseket illetve az egyedülálló magányosokat. Erre ezt dobta a gép:

Ennél persze lehet sokkal értőbb illusztrációkkal előállni és a Gép képességeit dícsérni, de sokkal jobban járunk, ha szemet hunyunk felette és csak fülelünk - elvégre az a klasszikus podcast halló-járata...

A podcast epizód ezúttal egy élő, helyszíni kerekasztal-beszélgetés szerkesztett anyaga. A SopronFest kedves felkérésére moderáltam a HOL A BOLDOGSÁG MOSTANÁBAN? kérdést feszegető beszélgetést, aminek azonban hamar adtunk egy olyan fókuszt, ami a digitális létünkre és annak lehetőségeire koncentrált. Így lett azonnal tétje.

Már van fogalmunk róla, de még nem tudjuk elképzelni, hogyan alakul hatására az életünk. Az AI egy olyan pillanatban érkezik, amikor az idegrendszerünket (és vele a világ-látásunkat) a közösségi média és a scroll drillje formálja. Az AI ajánlata praktikus és filozófiai szinten is egyszerre vonzó és rémisztő. Átvettük mindkét oldalt, számos személyes tapasztalat és teoretikus gondolat beemelésével.

Miközben e beszélgetés hangfelvételét vágtam azon tűnődtem, milyen nagy szükségünk van valamire, amiről elmondhatjuk, hogy a 21. század lassító sávja. A menetiránnyal ellentétes lejtmeneti kapaszkodó. Az analóg józansága. De merre lehet az EXIT a Mátrixból?

A beszélgetés talán ad rá egy privát desztillálható választ. A jövőkép alkati kérdés. A négy ember, akik betették tudásukat és tapasztalatukat ebbe a hatvan percnyi tudományos fantasztikumba, miközben használják, már magukon és a környezetükben is tapasztalják azt a tempós változást, ami egyértelműen és direktben a mesterséges intelligencia hatása az életünkre. Ők:

TARI ANNAMÁRIA - klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta

NÁNÁSI PÁL - fotós

SZABÓ BÉLA - a Telekom márkaépítője és kommunikációs vezetője

WEILER PÉTER - képző/projektművész

Aki hallja, adja át.

A GONDOLATKERTÉSZET pop, kultúra, újragondolás. Segít, ha meghúznád a civilizációs észféket. Ha ismersz olyat, akinél gáz, hogy nincs fék, LÉGY MAGVETŐ! és oszd meg vele ezt a podcastot:

Share

KAPCSOLÓDÓ PODCAST:

Ha a beszélgetés címéül szolgáló könyvről szeretnél többet megtudni, hallgasd meg a bemutatón készült beszélgetést Tari Annamáriával:

Műveljük együtt! Iratkozz fel a GONDOLATKERTÉSZET hírLevelére:

Discussion about this podcast