Itt azokról az élményekről szólok, amelyek megérintenek. Így vagy úgy. A Gondolatkertészet választásai mentesek minden kényszertől. Ez akkor is így van, ha ez a választás valami újra vonatkozik. A kíváncsiság vezet.
A Vigasz megszólított. Verseskötet. Talán a borítója jól megy az őszhöz, a vigasz pedig izgalmassá vált Szabó T. Anna hangján. Ennyi kellett ahhoz, hogy beleolvassak…
A szakadéktól elfordulni:
az önzés és a gyávaság.
A szakadékba belenézni:
a veszteség, az árvaság.
… és onnan már a versekkel mentem tovább.
A kötetet a költő az édesanyja halála után kezdte el írni, de feltűnő, hogy több vers másokhoz szól - vigasztalásként. Miközben. Szeretem azt a költészetet, amely egyszerű, ha úgy tetszik hétköznapi szavakkal teremt valami egészen sajátos rálátást tárgyára. Itt ez történik.
Anyaseb. Anyaűr. Ki lehet írni magunkból a fájdalmat vagy lehet, hogy ez a kötet csak a “személyes vigasztalás megúszása”?
Sok mindenről esik szó közöttünk, több mindenre Anna mondatai által jöttem rá. A kötetben, meg ebben a beszélgetésben. Ez másokkal is megeshet. Mondjuk épp veletek.
A nyelv nem alkalmas vigasztalásra, de egy költőnek van esélyre rá. Hallgassátok. Végig.
GYÁSZRÓL ÉS VIGASZTALÁSRÓL
Szabó T. Anna költő, író, műfordító és Horváth Gergely beszélgetése
Kötet: VIGASZ (Magvető, 2024)
GONDOLATKERTÉSZET - az újragondolás kultúrája
A Gondolatkertészetben beszélgetek (podcastban, mint ez is) és írok. Legutóbb egy olyan dalszerző-előadóról, aki valójában költő és médium…:
Ha a hírLevélre feliratkozol, minden tartalom megérkezik a postafiókodba. Feliratkozni itt lehet:
MEGHÍVÓ:
Péntek este 18 órakor Békefi Bálint filozófus, teológus, informatikus mérnök A mesterséges intelligencia és a keresztény hit című új könyvének bemutatóján beszélgetek a szerzővel. A téma iránt érdeklődőknek kifejezetten ajánlom, de mindenki számára izgalmas lesz és bárkit szeretettel látunk. Részleteket ITT találsz. Kedvcsináló beszélgetés Bálinttal:
GYÁSZRÓL ÉS VIGASZTALÁSRÓL