Boldog vasárnapot, kedves Kertészkedők!
Ilyenkor érkezik a Hegyibeszédes új epizódja, hétfő délután az Igazából szerelem? régi-új része és jövő szerdán, a magyar kultúra napján startol a hét-közi tartalom is. Ráadásul, ahogy korábban jeleztem, a Gondolatkertészet csatlakozik egy országos kezdeményezéshez, amely aznap indul.
Ám mindenekelőtt engedjük be a fényt és figyeljünk a jó sóra.
Hegyibeszédes-sorozatunkban a következő résznél tartunk a Hegyi beszéden való meditálásunkban:
“Ti vagytok a föld sója. Ha pedig a só megízetlenül, mivel lehetne ízét visszaadni? Semmire sem való már, csak arra, hogy kidobják, és eltapossák az emberek. Ti vagytok a világ világossága. Nem rejthető el a hegyen épült város. Lámpást sem azért gyújtanak, hogy a véka alá tegyék, hanem a lámpatartóra, hogy világítson mindenkinek a házban. Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat.” Máté evangéliuma 5, 13-16.
A Hegyi beszéd jobb megértésének egyik titka, hogy nem csupán abban kell mélyebbre és mélyebbre ásnunk, mit mondott Jézus, hanem azt is folyamatosan szem előtt kell tartanunk, hogy ki az, aki beszél.
Kétségkívül nehéz felfogni és megemészteni, de a Biblia egésze szerint mégiscsak az van, hogy Jézus a Hegyi beszédben előbb világosan exponálja a valóság nem evilági működését, figyelmeztet és példát mutat arra, hogyan éljünk jól, végül saját halálával váltja ki az emberiséget (a benne hívő embereket) a halálos ítélet alól. Miért? Talán, hogy amikor majd feltámadása után egyszer visszatér, ő ítélhesse meg, hogyan éltünk.
És az mégis miben más, ha úgyis a Szentháromság delegál majd bírót?
Mert így az ítél majd véglegesen, aki egyrészt embervoltunk mélységeit bejárta, másrészt az emberi élet legkomolyabb áldozatát is meghozta azért, hogy a végképp elkaszáló életfogytiglan helyett szabadlábon kezdhessünk egy jövőbe mutató életet. A kérdése: éltünk-e vele?
Ahogy Benjamin “Bugsy” Siegel mondja a Bugsy című filmben: “Mindenkinek jár egy második esély”. (Ami neki ugyan a harmadik lenne, de a Las Vegas-t megálmodó maffiózónak erre szüksége is lehet.)
Megértésem szerint ez az isteni lélekmentés csodálatos koncepciója.
Érdemes innen is hallani, hogy “Ti vagytok…”
A beszélgetésből sok más mellett kiderül az is, hogy mi a só, a lámpás és a város jelentősége, üzenete és következménye.
A következő mondatok alapján talán érdemes újra átgondolunk néhány szempontot:
„Máténál a gyülekezet sohasem üdvözültek boldog közössége. Máténál a gyülekezet mindig egy corpus permixtum, egy vegyes test, amelyben vannak, akik üdvözülnek, és vannak, akik „nem mennek be”. Máté nem úgy beszél a tanítványi körről, hogy tökéletesek, hanem úgy beszél róla, mint akik követik Jézust. És el is buknak néha.”
„Annál rosszabb szerintem nincs, mint amikor mi döntjük el ex catedra, hogy ki az, aki üdvözül, és ki az, aki nem. A testvéri közösség attól testvéri közösség, hogy Istenhez tartoznak, ennek vallják magukat. Nem a mi dolgunk megítélni, hogy ez mennyire valós vagy sem.”
“A só-szerep a világban nem csak lehetőség, hanem felelősség is.”
„Te, ahogy hallgatod Isten igéjét ott a hegyen vagy ma Bibliát olvasva, Te só vagy. Nem kell megváltoznod, mert így vagy só, ahogy vagy. De rá kell, hogy jöjj, hogy te só vagy!”
„Nem a magad örömére vagy fény, hanem a mások szolgálatára vagy fény.”
Máté 5, 13-16:
KAPCSOLÓDÓ TARTALOM:
Ismered George Baileyt? Ő jellemzően só és fény a környezete számára. Amikor aztán elvesztené a szeme fényét - csoda történik. De még milyen!
HEGYIBESZÉDES
Dr. habil. Kókai-Nagy Viktor PhD. teológus és Horváth Gergely beszélgetései Jézus Hegyi beszédének minden gondolatáról, sorról sorra.
Ajánlott olvasmány Kókai-Nagy Viktor: A Hegyi beszéd című könyve, amely a neten is elérhető ITT.
John Stott: A hegyi beszéd (Harmat-KIA, 2010)
Készült a Gondolatkertészet Műhelyében. Készítették: Horváth Gergely, Puss Gergő, Horváth Mátyás.
GONDOLATKERTÉSZET – az újragondolás kultúrája
A sorozat hétről-hétre bővül, ami eddig történt, itt találod:
A Hegyibeszédes minden vasárnap reggel jelentkezik új epizóddal.
A Gondolatkertészet hírLevélben terjeszti az igét. Ha feliratkozol rá, mindent megkapsz a megadott e-mail címedre:
Share this post