GONDOLATKERTÉSZET
Hegyibeszédes
Te is lehetsz béketeremtő!
0:00
Current time: 0:00 / Total time: -12:52
-12:52

Te is lehetsz béketeremtő!

HEGYIBESZÉDES podcast-sorozat feat. Kókai-Nagy Viktor ep.10.

Boldog vasárnapot!

Szörényi 80 címmel tegnap este volt az áprilisban kerekké váló jubileum zenés ünnepe a Zeneakadémián. Remekül sikerült, többek között kiderült, hogy Szörényi Levente valójában a szó legnemesebb értelmében kortárs zeneszerző, vagy kortárs-zene szerző. Az est annyira inspirálóan hatott, hogy egy lehetséges Gondolatkertészet-beszélgetés ötlete is született belőle. Ha összejön, hamar hallhatjátok (nem a főhőssel, viszont vele áprilisban lesz közös lemezhallgatós estünk a Magyar Zene Házában, majd jelzem időben).

Az ELÉG VOLT! kóruskantáta Wass Albert: Adjátok vissza a hegyeimet! című művének szövegrészleteire készült. A cím kvázi refrénként vissza-visszatért, szinte ráépült a mű. Bár érteni vélem az indíttatást, nálam ez a szöveg nem megy mélyre - mint zeneművet viszont tegnap este megszerettem -, ám a visszatérő sor elgondolkodtatott. Milyen hegyeket kérjek vissza?

Nekem nincs ilyen hegyem. Viszont a Hegyi beszédet, na, azt visszakérném. Igaz, azt nem vették el. Sokkal inkább adtuk oda. Nem másnak, hanem a közönynek.

A Hegyibeszédes sem más, mint a személyes visszavétel kísérlete.

A Hegyi beszéd az európai kultúra non plus ultrája, az alap, amin felépült mindaz, amiben még foszlásában is élünk és számít. Nem az igaza veszett el, nem az érvénye lett a múlté, egyszerűen csak nem vettük át úgy, ahogy lehetne…

A Hegyi beszédet is, mint annyi mindent, újra fel kell fedeznünk. Ezt tesszük Kókai-Nagy Viktor segítségével, és mert ez a szöveg oly mértékben mély és más, mint amilyen gondolkodásra a kor késztet, sorról sorra, gondolatról gondolatra haladunk. Mert úgy érezzük, csak így tudjuk érdemben felvillantani azt a gazdagságot, amit ez a beszéd a saját mondataiban hordoz és számunkra felkínál.

Ebben a 12 percben például kapunk egy választ arra, hogy

  • mit jelent a béketeremtés

  • mit kap vele az átlagember

  • miért vagyunk alkalmasak a békeremtésre és mik az eszközeink hozzá

  • hogyan válik személyessé egy-egy bibliai szöveg

  • miért leszünk királyfiak és királylányok

  • az “Isten fiai” kifejezés fordulata

  • a “testvér” szó jézusi jelentése

  • miért jelent erős kihívást a testvériség

A Gondolatkertészet Füveskönyvébe bekerül:

“Vajon belegondolunk-e annak jelentőségébe, hogy a barátaidat megválogathatod, a testvéreidet nem. Ha őt melléd rendelte Isten, akkor ő a testvéred. El kell fogadnod őt, mert ő ott van melletted. A kereszténység nem szimpátia alapján működik, hanem elhívás alapján. Tehát ha te egy gyülekezetben vagy, el kell hordoznod a többieket is, mert ők a testvéreid.”

“Testvéri közösség tagjának lenni kihívásos. Ha te belépsz egy közösségbe, és ez azzal az előfeltétellel jár, hogy el kell fogadnod a másikat olyannak, amilyen, az egy kihívás. Mert egyébként a mai társadalom arról szól, hogy olyan társaságokba megyek, amit én választok ki. A gyülekezet pedig nem ez a társaság.”

Ha másokat is meghívnál béketeremtőnek, oszd meg velük is e beszélgetést. LÉGY MAGVETŐ!

Share

Máté 5,9:

KAPCSOLÓDÓ TARTALMAK:

“Mindaz, ami nem gyakorlat, a kereszténységtől távol áll.”

“Azt látjuk, ahogy a valóságban is lenni szokott.”

“… nem megszünteti az ítélet gondolatát, hanem olyan kézbe teszi le az ítéletet, aki egyébként személyesen ismer bennünket.”

HEGYIBESZÉDES

Dr. habil. Kókai-Nagy Viktor PhD. teológus és Horváth Gergely beszélgetései Jézus Hegyi beszédének minden gondolatáról, sorról sorra.

Ajánlott olvasmány Kókai-Nagy Viktor: A Hegyi beszéd című könyve, amely a neten is elérhető ITT.

John Stott: A hegyi beszéd (Harmat-KIA, 2010)

Készült a Gondolatkertészet Műhelyében. Készítették: Horváth Gergely, Puss Gergő, Tábori Kálmán.

GONDOLATKERTÉSZET – az újragondolás kultúrája

CÍMLAP

A sorozat hétről-hétre bővül, ami eddig történt, itt találod:

HEGYIBESZÉDES ÖSSZES

A Hegyibeszédes minden vasárnap reggel jelentkezik új epizóddal.

A Gondolatkertészet hírLevélben terjeszti az igét. Ha feliratkozol rá, mindent megkapsz a megadott e-mail címedre: .

Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket!

Shalom.

Discussion about this episode