Addig faggattuk, amíg a Hegyi beszéd visszaszólt.
Kedves Kertészkedők,
azzal a reménnyel, egyúttal azt a kockázatot vállalva merültünk bele a Hegyi beszéd részleteibe, hogy a kíváncsiskodás újrafelfedezéssel is jár. Elvégre az európainak értett kultúra talán legmeghatározóbb erkölcsi fundamentumát kérdezgetjük itt vasárnapról vasárnapra.
Ez az epizód a házastársi hűség kérdését vizsgálja a mainstream pornográfia korában. Azonban nem a külvilág az érdekes, hanem a nekünk szóló üzenet.
Amit, könnyen lehet, évszázadokon át részben félreértettünk. Vagy inkább: nem értettünk meg teljesen, pontosan.
Mától indul a házasság hete Magyarországon.
Az epizód erős felütése lehet. Hogy miért?
A Gondolatkertészetben jársz. Vasárnaponként a Hegyi beszédet vesszük át Kókai-Nagy Viktor teológussal, a jövő heti megjelenéseket pedig itt találod, mert kivételesen sűrű lesz, és talán segít, ha rá tudsz készülni a podcastok meghallgatására.
Hétfő 16.00h: Az Igazából szerelem? sorozatunk új évada indul Tari Annamária pszichoterapeutával. A 7. évadban elsőként a Casablancáról beszélgetünk.
Szerda 6.00h: Nemzetközi kompetenciakutatások szerint hazánk zenei analfabéta ország. Lenne egy út előre, de eddig nem sikerült rálépni. Miért?
Péntek 6.00h: A középkor korszerűen látta a szerelem kérdését. Egy irodalmi remekműből pedig az is világossá lesz, mi lenne az idea.
Vasárnap 6.00h: Hegyibeszédes menetrend szerint. Téma: az eskü.
A hírLevél mindent visz és most csak annyit kérek, küldd tovább valakinek, akinek jól jöhet. Feliratkozni itt tudsz:
A Máté evangéliuma 5. fejezetének 27-32. verseivel erőteljes kihívások előtt állunk mindannyian, akik a 21. században olvassuk ezeket a sorokat:
Hallottátok, hogy megmondatott: „Ne paráználkodj!” Én pedig azt mondom nektek: aki kívánsággal tekint egy asszonyra, már paráznaságot követett el vele szívében. Ha a jobb szemed visz bűnre, vájd ki, és vesd el magadtól, mert jobb neked, ha egy testrészed vész el, mint ha egész tested vettetik a gyehennára. Ha pedig jobb kezed visz bűnre, vágd le, és vesd el magadtól, mert jobb neked, ha egy testrészed vész el, mint ha egész tested vettetik a gyehennára. Megmondatott ez is: „Aki elbocsátja feleségét, adjon neki válólevelet!” Én pedig azt mondom nektek, hogy aki elbocsátja feleségét, paráznaság esetét kivéve, az házasságtörővé teszi őt, és aki elbocsátott asszonyt vesz feleségül, az házasságtörést követ el.
Erős túlzás? Vagy értsük szó szerint?
Már idéztem egyszer a Kierkegaardnak tulajdonított mondást, mely szerint “aki a korszellemmel házasodik, hamar megözvegyül”, amit értünk egyfelől, másrészt viszont hamar elvéreznénk, ha minden vágyott pillantásért megfizetnénk a jelzett árat.
De nem kerüljük meg a dilemmákat. Nagy valószínűséggel nem pontosan értettük meg eddig, mit jelentenek ezek a szavak a férfiak számára.
A beszélgetésben többek között szóba kerül:
paráznaság, pornó, házasságtörés - az eredeti kifejezések használata
a látás ókori felfogása
ki törheti meg a házasságot és mivel, mikor
Origenész esete a hiperbolával
miért a szem és miért a kéz
a meztelenség és a girl power
a kívánsággal tekintés kihívása és kezelése
férfi vágy, női vágy
üzenet az Only Fanoknak
a válólevélről
amit szigorít és amit felold Jézus
a jézusi állítás rejtélye és megoldása
a nők védelme
miért kezeli hatékonyabban a feminizmus célját
Gondolat, ami újragondolásra ösztönözhet:
“A nők védelmében szól egy férfitársadalomban, amelyben a nőt több jog illeti meg a házasságon belül, mint a férfit, ami a kívánságot illeti.”
“Nem a bűnben kell egyenjogúnak lenni, hanem a hűségben kellene egyenjogúnak lenni. A hűségben úgy válsz egyenjogúvá, ha férfiként nagyobb erőfeszítést teszel, mert sokkal inkább ki vagy téve a kísértésnek, mint egy nő.”
HEGYIBESZÉDES
Dr. habil. Kókai-Nagy Viktor PhD. teológus és Horváth Gergely beszélgetései Jézus Hegyi beszédének minden gondolatáról, sorról sorra.
A Hegyibeszédes minden vasárnap reggel jelentkezik új epizóddal.
Ajánlott olvasmány Kókai-Nagy Viktor: A Hegyi beszéd című könyve, amely a neten is elérhető ITT.
John Stott: A hegyi beszéd (Harmat-KIA, 2010)
Készült a Gondolatkertészet Műhelyében. Készítették: Horváth Gergely, Puss Gergő, Horváth Mátyás.
GONDOLATKERTÉSZET – az újragondolás kultúrája
A sorozat hétről-hétre bővül, ami eddig történt, itt találod:
Szeressétek ellenségeiteket, és imádkozzatok azokért, akik üldöznek titeket!
KAPCSOLÓDÓ TARTALOM:
Jézus úgy radiklaizálja a Tízparancsolatot, hogy egyenlőségjelet tesz már a gondolat és a tett közé:
Share this post