A popkultúrán és válogatott klasszikus zenén élősködő hallgatóként régóta vágyom arra, hogy közelebb kerüljek a kortárs új zene világához. Próbálgatom, fejtegetem, de ritkán kerül belém. Szeretem, ha valami agyas ÉS zsigerien hat. A felfejtésre egy hétvégi koncert tálcán kínálja magát: a Budapest Music Centerben szombat (szeptember 28.-án) este a következő program vár:
Bella Máté: The Cheerleaders (2024) – ősbemutató, az UMZE Kamaraegyüttes megrendelése
Michael Daugherty: Dead Elvis (1993) – magyarországi bemutató
Holló Aurél: blue note, red note – a concerto (2023)
*****
H. K. Gruber: Frankenstein!! (Mr. Superman) (1976–77)
Közreműködők:
Jankó Attila – fagott
Balogh Máté – chansonnier
Holló Aurél – ütőhangszerek
UMZE Kamaraegyüttes
Vezényel: Vajda Gergely
Dead Elvis! Frankenstein!! Cheerleaderek!
Ennél popperebb kortárs aktust nehéz elképzelni. Ráadásul: Balogh Máté zeneszerző színpadi szerepet is kap és az a Vajda Gergely vezényel, aki maga is szerző, valamint fordítva, a szerző Holló Aurél is zenél majd, plusz UMZE kamaraegyettes - szóval minden egy jó játékot ígér - minden értelemben.
HOGYAN KERÜLNEK CHEERLEADEREK A KORTÁRS SZÍNPADRA?
A közönség fejében a kortárs új zenéről az a gondolatiság él, amit a 20. század hagyott ránk - a modernizmus és más izmusok kísérnek minket. Ma más a helyzet, a 21. századi új zene már más zeneesztétikai elveket képvisel - vallja Bella Máté zeneszerző, akinek személyében és személye körül (a Zeneakadémia tanára, országos popslágerek szerzője, neves klasszikus zenetársulatok szerzője és a hazai vezető pop/rock szcéna tanult szerzőinek tanára…) újfajta sűrűsödés érzékelhető: személyükben és munkáikban is találkozik a klasszikus meg a populáris zene világa.
A beszélgetésben tökéletes rálátást kapunk egy “korszerű” kortárs mű keletkezésének gondolati és zeneszakmai hátterére úgy, hogy kollégának és mezei hallgatónak egyaránt érdekes lehet. Ahogy a beszélgetés más részei is, amelyben a következő témákba futunk bele:
mi a metamodern és mit jelent a zenére nézve
hogyan született a Cheerleaders
loopok, groovok és arról, mi a ciki
milyen hatása van a mesterséges intelligenciának a kortárs/klasszikus zeneszerzésre
hogyan született meg a 2020-as évek elejének egyik legnagyobb popslágere
milyen kollegiális mondat segítette a klasszikus zeneszerzőt a könnyűzenei slágerszerzéshez
a könnyűzene és a klasszikus szcéna találkozásai és lehetséges közös jövője
hol a helye a 21. században a zongorának?
A beszélgetésben részlet hangzik el a CHEERLEADERS-ből és egészében adjuk közre a szerző JÚDÁS című zongoradarabját!
A Gondolatkertészet Füveskönyvébe biztosan bekerül a következő gondolat:
A progresszió iránya nem feltétlenül azt jelenti, hogy minél bonyolultabban beszélünk egyszerű dolgokról. A progresszió iránya szerintem azt kell, hogy jelentse, hogy a bonyolult dolgokról is megpróbálunk nagyon egyszerűen beszélni.
Ha van olyan mondat vagy gondolat, amelyet szerinted érdemes menteni e beszélgetésből, kérlek írd meg: így születik majd meg a Gondolatkertészet Füveskönyve:
Dead Elvis! Frankenstein!! Cheerleaderek!
Bella Máté zeneszerző és Horváth Gergely podcast-beszélgetése a kortárs zene jelenéről és kihívásairól.
GONDOLATKERTÉSZET - pop, kultúra, újragondolás
Blog / hírLEVÉL feliratkozás: ITT.
FACEBOOK: ITT.
Rádióműsor: Klasszik rádió 92.1
KAPCSOLÓDÓ PODCASTOK:
ÍGY HALLGASD A KORTÁRS ZENÉT// DARGAY MARCELL a 180-as csoportról:
Hogyan kerülhet klasszikus zene a slágerlisták élére?
A művészeti nevelés helyzete és szerepe a 21. században címen jelent meg Prof. Dr. Habil Váradi Judit egyetemi tanár kutatása, amelyben három Észak-alföldi régióban vizsgálta általános iskolák 4. és 6. osztályos diákjainak zenei nevelését. Az eredmény sokatmondó és általánosítható. Váradi Judit és Horváth Gergely beszélgetése.
MIRE JÓ EGY DAL?
Erőteljesen mutatja egy dal erejét, hogy nagy, társadalmi jelentőségű tömegmegmozdulás esetén könnyen vita alakulhat ki egy dalszerző vagy előadó és a szervezők között arról, hogy játszható-e egy népszerű dal akkor, ha a rendezvény valamilyen okból nem tetszik az alkotóknak. A dal szabad és mindenkié, és reménytelen helyzetben…
Share this post