Amikor elkezdünk hazudozni a saját múltunkról, az deformálja az embert. Az egyes embert és a nemzetet is deformálja, amikor az folyamatosan hazudik magáról. A helyes történelemértelmezés megszabadítna bennünket a múlt terhétől. - mondja Dr. Varga Szabolcs történész, a MOHÁCS 500 program egyik avatott szakembere. PODCAST.
Sokunk szemét nyitotta fel a Mohács 500 néven futó kutatássorozat mélységi eredményeire Varga Szabolcs idén, a Mohácsi csata évfordulóján mondott beszéde, amit a Válasz Online hozott le írásban. A mohácsi csatavesztés 500. évfordulójára a történet- és társtudományok valamint más területek kutatási eredményei is összeérnek egy reálisabb képpé. Ez a kép több mítoszt is felszámol, és minden jel szerint egészséges alapokat adhat majd a 16. századi magyar történelem értelmezéséhez. És nem teljesen váratlan módon, de hatásában és párhuzamaiban meglepő erősséggel: a jelen megértéséhez.
A történet izgalmasan mai: van benne nagyhatalmi agresszió, trónok harca, tömegsír, narratívák háborúja, valamint a béke, mint a hatalmi propaganda eszköze.
A beszélgetésből többek között kiderül, hogy
milyen törés állt be a magyar értelmiség/néplélekben és mikor
7 állítás Mohácsról: tévhit vagy valóság?
valójában mióta nem Budán dől el a sorsunk
Mátyás és a mai politika döbbenetes párhuzamai
beleszorulunk-e a geopolitkai adottságba vagy van más lehetőségünk
hogyan lett Mohács a nemzetrontás szimbolikus eseménye
milyen az összefüggés a helyes történelemértelmezés és az egészséges nemzeti öntudat között
mit vihetünk mégis érvénnyel tovább Mohács örökségéből?
ÚJRAGONDOLÁS: MOHÁCS, MINT NEMZETI SORSTRAGÉDIA
Dr. Varga Szabolcs történész, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézet főmunkatársa és Horváth Gergely beszélgetése.
A Gondolatkertészet - pop, kultúra, újragondolás.
hírLEVÉL feliratkozás:
KORÁBBI TÖRTÉNELMI VIZSGÁLÓDÁS A GONDOLATKERTÉSZETEN:
Share this post